Publikováno Napsat komentář

Skandinávský styl bydlení

Skandinávský styl - obývák

Když se řekne skandinávský styl bydlení, neznalí si představí buď byt vybavený z jednoho známého obchodního řetězce, anebo na druhou stranu přírodní chatrč ze severského venkova. Obě tyto myšlenky jsou však přesně stejně daleko od skutečnosti. Ta totiž oba tyto styly spojuje a díky nim vzniklo moderní skandinávské bydlení, které dokáže překvapit a zároveň pořádně okouzlit.

Propojení stylů

Jak si ale toto spojení dvou zcela odlišných stylů představit? Není to až tak obtížné, jak se na první pohled může zdát. Z každého stylu si vezmeme něco a dohromady vytvoříme krásné severské bydlení. Ač může působit zprvu studeně a neútulně, je tomu právě naopak. Skandinávci jsou bráni za velké pohodáře, a to se odráží také na jejich domovech.

Jednoduchost v podání bílé barvy

Základem skandinávského stylu je jednoduchost a praktičnost ve spojení s přírodními materiály. Všechno, co se v bytě nachází, má svůj důvod a účel. Proto se může často zdát prostor prázdný, ale pokud severskou myšlenku správně uchopíte, zjistíte, že je naopak prostředí bytu vzdušné a opticky větší, než jsou jeho reálné proporce.

K jednoduchému vzhledu výrazně přispívá všudypřítomná bílá barva nebo světlé odstíny barev jiných. Světle šedá nebo světle hnědá bílou barvu výborně doplní a přidají alespoň trochu tepelnosti, která je zvláště v chladných severských zemích žádoucí.

Obývací pokoj ve sknadinávském stylu
Skandinávský styl obývacího pokoje

Všudypřítomné světlo

Žádoucí je ve Skandinávii také světlo, neboť den na severu je kratší, než jsme zvyklí u nás, proto seveřané vzývají každý paprsek slunce, který do jejich domovu dopadne. Na oknech tak nenajdeme žádné záclony nebo závěsy, aby paprskům nestálo nic v cestě.

S tím souvisí také nebývalé množství umělého osvětlení v interiéru. Lustry jsou samozřejmostí, zde jsou však doprovázeny dalšími lampami a lampičkami, aby se v bytě nenacházelo žádné temné místo. Kdo severskou kulturu poznal, ví, jak jsou seveřané světlem posedlí, což se odráží také na jejich stylu bydlení.

Příroda v hlavní roli

Příroda je asi nejčastěji skloňované slovo ve spojení se skandinávským stylem. Prim mezi přírodními materiály hraje především dřevo, kterého je na serveru opravdu dostatek a dá se z něj vyrobit v podstatě cokoliv, co by se vám mohlo ve vašem bytě líbit.

Začneme podlahou, která k použití dřeva přímo vybízí. I zde ale hraje odstín podstatnou roli. Používá se totiž dřevo světlé anebo se jednoduše dřevo nalakuje světlými barvami, výjimkou tak není ani bílá dřevěná podlaha, která dokresluje celkový bělostný vzhled.

U dřevěného nábytku musíme vzít v potaz jednoduchost skandinávského stylu, proto nehledejte žádné složité tvary nebo masivní prvky, vše spolu totiž musí být v naprosté harmonii. Základem jsou rovné a čisté linie, které najdeme u všech jednotlivých částí nábytku.

skandinávský styl obývacího pokoje
Obývací pokoj ve skandinávském stylu

Základy skandinávského stylu

  • Jednoduchost a praktičnost
  • Světlost a vzdušnost
  • Přírodní materiály se dřevem v hlavní roli
  • Efektivní doplňky
  • Kontrast nejen barevný

Příroda není jen dřevo

Příroda však není pouze dřevo. A to Skandinávci dobře vědí, a proto do svých bytů zařazují i další přírodní materiály jako jsou kov, sklo nebo kámen. Tyto další materiály jsou používány tam, kde by se dřevo až tak úplně nehodilo. Proto se jich vůbec není třeba bát, nejčastěji tak najdeme ve skandinávském stylu konferenční stolky nebo různé vitríny z nedřevěných materiálů.

Aby byl výčet používaných přírodních materiálů kompletní, nesmíme opomenout přírodní textilie jako jsou len, vlna, bavlna nebo kůže. Z těch se vyrábí především deky, přehozy nebo polštářky, které tvoří nedílnou součást bytových doplňků.

Kontrast díky bytovým doplňkům

Ty hrají v severském bydlení významnou roli. Díky nim se ve skandinávském stylu využívá barevného kontrastu. Všudypřítomnou bílou barvu doprovází doplňky laděné do tmavých barev, aby narušily bílou jednotu celého prostoru.

Musí se však jednat o jednotlivé kusy, nikoliv celistvý tmavý prostor. Klasikou tak jsou tmavé lampičky nebo lustry, rámečky na fotografie nebo rámy obrazů na zdi. Také textilie mohou být tmavě vzorované, aby vytvořily ideální kontrast s celkovým prostředím.

Ložnice ve skandinávském stylu
Skandinávský styl ložnice

Barevný kontrast však není jediný, který se u skandinávského stylu využívá. Často ho dokonce překonává kontrast starého s novým. Nesmíme se tedy bát zkombinovat starý prvek nábytku s novým moderním doplňkem. I to je totiž znak severského stylu.

Ale zase by se to s doplňky nemělo přehánět, neboť stále nám jde hlavně o jednoduchost a praktičnost. Proto není tak důležitý počet doplňků, ale jde spíše o jejich kvalitu. A to především kvalitu, kterou vyprodukují vzhledem k okolnímu prostoru.

Proto spíše než použít více doplňků na jednom místě, zasadíme na dané místo jeden výraznější, který odvede stejnou práci. Zároveň pomocí doplňků můžeme prostoru dodat teplo, které mu kvůli světlým povrchům chybí. Pokud se nám podaří dokonale skloubit doplňky s nábytkem, docílíme až nečekaně útulného obydlí.

Útulný domov v severském podání

Pohoda a útulnost jsou to, co má ze skandinávského stylu vyzařovat, a pokud dodržíte všechna pravidla, která jsme si zmínili, určitě těchto vlastností docílíte i ve vašem bytě nebo domečku. A dokonce z vás možná udělá i pořádné severské pohodáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *