Publikováno Napsat komentář

[Tipy] Jak správně vyčistit koberec

Jak [správně] vyčistit koberec

Už se pomalu zdálo, že éra koberců v domácnostech skončila. Postupně je nahrazovaly jiné modernější typy podlah a kobercům zbyla už jen role bytového doplňku. Jenomže uběhlo pár let a koberce se znovu stávají oblíbenými v oblasti podlahových pokrývek. Především díky své pohodlnosti a pocitu tepla, který spolu přináší. Jejich drobnou nevýhodou je však údržba, která je složitější než u jiných krytin, a právě proto se podíváme na to, jak pořádně koberec vyčistit.

Tři nejpoužívanější metody čištění

Běžná údržba koberce zabere pár minut v podání vysavače, kterým odstraníte prach, chlupy nebo špínu, která na koberci nemá co dělat. Jenomže ne s každou špínou si vysavač poradí. V této chvíli tak nastupují na řadu jiné účinnější metody čištění, díky kterým bude koberec vypadat opět jako nový.

Může se to zdát jako utopie, ale i po několika letech používání jste schopni dosáhnout perfektního vzhledu koberce bez zjevných nečistot. Stačí se mu pouze pravidelně věnovat a nenechávat napáchanou špínu zasychat hluboko do vlasů koberce. Čistit můžete celou plochu koberce, anebo pouze část, kde se vám zrovna podařilo napáchat škodu.

Na velkosti plochy ale nezáleží při výběru metody čištění koberce. Ty jsou hlavně tři, přitom každá se liší svou účinností a vhodností pro daný materiál koberce. Nejpoužívanější metodou je mokré čištění, které v sobě však skrývá dost omezení. Ta si řekneme při bližším představení této metody. Druhou velice účinnou metodou je čištění suché a tou nejspolehlivější, ale zároveň nejnákladnější metodou, je strojové čištění.

Mokré čištění

Jak jsme si již řekli, mokré čištění je sice hojně používáno, nehodí se však pro každý případ. Jeho omezení spočívá jednak u materiálu koberce a jednak u typu podlahy pod ním. Mokré čištění byste tak neměli používat, pokud je koberec vlněný nebo hedvábný. A rozhodně byste se mu měli vyhnout, pokud máte pod kobercem dřevěnou podlahu. Koberec do sebe totiž nasákne spoustu vody, která se dostane až právě k podlaze, u které může dojít ke tvorbě plísní.

Pokud ale koberec i podlaha pod ním splňují všechny parametry, které umožní mokré čištění, není nač čekat a můžete se pustit do práce. Abyste si byli zcela jisti, že váš čistící přípravek koberec nijak neponičí nebo nezpůsobí další škody, vyzkoušejte jej na malém kousku koberce někde v přítmí. Pokud tento test vyjde pozitivně, můžete se pustit do celkového čištění.

Mokré čištění koberce
Ruční čištění koberce je sice náročnější, ale za to preciznější

Tomu by však ještě mělo předcházet pořádné vyluxování, abyste se při čištění nemuseli zabývat zbytečným nepořádkem. Samotné čištění pak není žádná alchymie. Nejideálnější je použití čistícího prostředku, který tvoří více pěny, díky čemuž nebudete muset použít takové množství vody. Čistící prostředek nanášejte houbičkou nebo kartáčem s jemnými štětinami, aby se koberec nepoškodil.

Čistící prostředek vždy nechte působit po dobu nutnou podle návodu, a pak ho již zbývá jen mokrým hadrem setřít. Následně přichází doba, kdy musíte nechat koberec v klidu uschnout, často potřebuje i jeden celý den, proto je dobré si čištění pořádně naplánovat, abyste nebyli mokrým kobercem zbytečně omezováni.

Suché čištění

Varianta suchého čištění je ideální, pokud není koberec viditelně zašlý a potřebuje jen pravidelnou údržbu. Zároveň je vhodné jej použít, pokud se musíte vyhnout, z výše zmíněných důvodů, mokrému čištění. Suché čištění je šetrnější ke koberci, a navíc nemusíte čekat na jeho uschnutí.

Čistící prostředky pro suché čištění je velice snadné použít. Nemusíte se otravovat s žádnou houbičkou nebo kartáčem, stačí je pouze nastříkat nebo nasypat na povrch koberce a o zbytek se už čistící prostředek postará sám. Podle návodu ho tedy necháte potřebnou dobu působit a absorbovat nečistoty z koberce, a pak jej jednoduše vyluxujete. Nevýhodou je snad jedině vysoká prašnost, se kterou si následně budete muset poradit.

Strojové čištění

Abyste nemuseli lézt po kolenou a namáhat si záda, existuje spousta nástrojů, které vám s čištěním pomohou. Pokud čistíte koberce jednou za delší dobu, určitě se tato metoda čištění vyplatí, neboť je vysoce účinná. Sice není tak levná, jako metody ručního čištění, za usnadnění práce to však stojí.

Strojové čištění koberce

Na čištění si můžete objednat firmu anebo pouze vypůjčit čistící přístroj a podle návodu dostat koberec do perfektního stavu. Při strojovém čištění se dostane čistící prostředek přímo do vláken koberce, nasaje nečistoty, které pak přístroj vsaje do sběrné nádoby. Koberec pak sice opět musí uschnout, nicméně doba schnutí je o poznání menší než při ručním mokrém čištění.

Odstranění skvrn z koberce

Často se podaří udělat na koberci skvrnu, kvůli které není potřeba čistit celý koberec. A hlavně u jednotlivých skvrn je potřeba jednat rychle, neboť špína zasychá velmi rychle, a i vteřiny mohou hrát roli, zda se nám podaří koberec úspěšně vyčistit bez jakýchkoliv známek způsobené škody. Na takové skvrny nemusíte však být v danou chvíli potřebně vybaveni. To si však jenom myslíte.

Na skvrny od jídla nebo jinou jednodušší špínu nám poslouží dokonale ocet v případě klasických koberců. Stačí nalít na poškozené místo, nechat chvilku působit a následně vysát nejlépe papírovou kuchyňskou utěrkou. Na bavlněné koberce se v podobných případech hodí použít jedlou sodu, která ve spojení s trochou vody odvede dokonalou práci.

Koberec symbolem útulnosti

Čištění koberců je jedna z věcí, kterou nesmíte při údržbě bytu nebo domu jakkoliv podcenit. Na oplátku se vám odvděčí komfortním povrchem, který dodá vše potřebné k útulnosti vašeho domova. S čištěním však nečekejte, až bude viditelně potřeba, pravidelná údržba je totiž základem dlouhé životnosti koberců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *