Publikováno Napsat komentář

Jak se zbavit octomilek

Domácí boj s létajícím hmyzem se zdá býti nekonečnou bitvou. Ale pokud si myslíte, že občasná návštěva vosy nebo komára z venkovního prostředí je tím nejhorším, asi jste se ještě nesetkali s octomilkami. Samotná muška vám sice neublíží, nicméně působí nesmírně otravně, a navíc díky rychlému a mohutnému množení je velice obtížné se octomilek zbavit. My však máme několik zaručených rad, díky kterým se octomilky vašemu místu budou spíše vyhýbat.

Nevítaný příchod octomilek

Octomilky jsou malé otravné mušky, nazývány také vinné, octové nebo ovocné. Jejich přídomky tedy označují to, co mají octomilky rády a co je nejvíce přitahuje. Pokud necháte lehce nahnilé ovoce u otevřeného okna, zaděláváte si na problém, neboť ani se nenadějete a kolem ovoce krouží početná skupinka malých otravných mušek. Ano, to jsou octomilky.

Snažit se je chytat rukou, je jako bojovat s větrnými mlýny čili naprosto zbytečné. Na jejich chycení a vyhubení je potřeba důmyslnějších metod, které my si v tomto článku dále představíme. Nelekejte se však, metody to nejsou nikterak složité, boj s octomilkami zvládnete v pohodě i bez profesionálních firem.

Prevence

Nejprve si však řekneme, jak se správně v domácnosti chovat, aby k vám octomilky vůbec nezavítaly a vy tak nemuseli řešit jejich odstranění. Stačí se řídit základními pravidly, které většina z vás již určitě dodržuje. Některé věci však děláte mimoděk, a proto si pojďme říct, jak octomilky do svého obydlí nevítat.

Základním předpokladem pro nepříchod octomilek je všeobecný pořádek, hlavně teda v kuchyni. Pokud v kuchyni nic nezapáchá, nic se nekazí, octomilky nemají absolutně žádný důvod k vám zavítat. Jestli máte na stole mísu s ovocem, bedlivě sledujte její stav a při jakémkoliv náznaku nahnití ovoce, jej schovejte do ledničky, kde k němu mušky nebudou mít přístup.

Ovoce s šťávy
Ovoce a sladké šťávy jsou ideálním lákadlem pro octomilky

Nedojedené zbytky jídla jsou také velkým lákadlem, a proto s nimi pryč z otevřeného prostoru. Jejich místo je v odpadkovém koši. I na ten si však musíte dávat pozor, neboť pokud jste koš dlouho nevynesli, může začít ze zbytků potravin zapáchat, a to je rajská vůně pro octomilky. Při jakémkoliv náznaku zápachu koš vyneste a nejlépe plastovou nádobu ještě vymyjte.

Jednou z nejčastějších příčin příletu octomilky je však sladká tekutina. Můžete nechat nepozorovaně sklenku s nedopitým džusem nebo s vodou se šťávou a zanedlouho můžete očekávat přímý útok. Co je však ještě horší, pokud připravíte octomilce ideální půdu pro kladení vajíček. Tou jsou nejčastěji pokojové rostliny s mokrou hlínou.

Ověřené způsoby, jak se zbavit octomilek

Každopádně i přes tyto preventivní kroky se může octomilka v domácnosti objevit a je potřeba s ní co nejrychleji zatočit, než se začne nekontrolovaně množit. My pro vás máme několik rad, přičemž některé z nich fungují spolehlivě, u jiných je potřeba být trpělivý. Základem však je, že všechny mají alespoň nějakou šanci vás octomilek zbavit.

Vysavač

Jak jsme již psali, nemá smysl octomilky chytat rukama. Pokud si však vezmete do ruky pomocníka v podobě vysavače, situace se obrací ve váš prospěch. Stačí octomilkám připravit hostinu v podobě nahnilého ovoce, počkat až se pěkně sletí v pořádném počtu, a pak je nemilosrdně vysát. Tímto způsobem se zbavíte většiny nepříjemných mušek.

Vysavač na octomilky
Mušky stačí jednoduše vysát

Mucholapka

Pokud se však nechcete do odstraňování octomilek přímo aktivně zapojit, můžete použít starou dobrou mucholapku. Tu stačí nalepit poblíž okna dát jí čas. Mucholapka vylučuje hormony, které octomilky přivábí a následně je zahubí. Máte tak velkou šanci, že si octomilek v bytě ani nevšimnete, neboť první, čeho si všimnou je právě vaše pastička.

Domácí past na octomilky

Past na octomilky si však můžete vyrobit také sami doma. Stačí do kelímku nalít sladkou tekutinu, vrch přikrýt potravinovou fólií, do které uděláte malé otvory, kterými mušky vletí dovnitř. Ony se pak nebudou moci tekutiny nabažit, a to až takovým způsobem, že se v ní utopí, neboť se nebudou moct dostat ven.

Past na octomilky
Past na octomilky

Sprej

Chemickým řešením se mnoho lidí vyhýbá, avšak jejich účinnost je ze všech možností největší. Sprej na polétavý hmyz je ideálním společníkem, který jistojistě zahubí octomilky a vy se tak nebudete muset s tím nepříjemným hmyzem dále trápit.

Elektrický lapač

Bez použití chemie a také s notnou dávkou úspěšnosti se počítá u elektrického lapače. Ten přitahuje hmyz a hubí ho elektrickým proudem. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, a i když je v klidu poměrně tichý, pokud se do něj muška v noci lapí, může vás zvuk zaskočit.

Masožravka
Masožravá rostlina je ideální pomocník

Masožravá rostlina

Nejpřirozenější cestou, jak se zbavit octomilek, je pořízení masožravé rostliny. Ano, můžete porazit přírodu přírodou. Abyste se však zbavili celého hejna octomilek, potřebovali byste mít masožravých rostlin celý parapet. Nicméně jako zajímavý doplněk, který může být i zábava sledovat, je masožravka ideální.

Nejlepší obranou je útok

Octomilky tady jsou a stále budou, je však jen na nás, zda jim otevřeme dveře, nebo spíše okna, dokořán, a pozveme je do našich obydlí. Ale pokud se tak již stane, musíte se pokusit jim jejich pobyt co možná nejvíce znepříjemnit a hlavně zkrátit. Nebojte se využít všechny dostupné metody pro zbavení se octomilek a nenechte tyto otravné mušky znepříjemňovat váš život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *